Op 22 juli kondigden de Verenigde Staten aan uit UNESCO te stappen. De globalistische agenda van Unesco strookt niet met het ‘America First’-beleid van de Amerikaanse regering, klinkt het. Het is al de derde keer dat de VS zich uit de organisatie terugtrekt.
De aankondiging kwam van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. In het bericht staat dat verdere betrekking van de Verenigde Staten bij UNESCO niet in het nationaal belang is.
Er worden verschillende redenen voor de beslissing aangehaald. Zo zou de organisatie verdeeldheid zaaien op sociaal en cultureel gebied.
Ook de focus van UNESCO op de Duurzame Ontwikkelingsdoelstellingen van de VN is een doorn in het oog. Dat zorgt voor een “globalistische agenda die in strijd is met het ‘America First’-principe”.
Tot slot wordt gewag gemaakt van “een anti-Israëlisch sentiment” van Unesco. De beslissing om de staat Palestina toe te laten als lid van UNESCO is volgens de Verenigde Staten “hoogst problematisch”.
De terugtrekking treedt niet meteen in werking. Pas vanaf 31 december 2026 zullen de Verenigde Staten officieel geen lid meer zijn van UNESCO.
UNESCO: teleurgesteld maar niet verrast
Audrey Azoulay, directeur-generaal van UNESCO, betreurt de beslissing van president Trump: “Dit besluit is in strijd met de fundamentele beginselen van het multilateralisme en heeft in de eerste plaats gevolgen voor de vele partners in de Verenigde Staten: gemeenschappen die streven naar inschrijving van een locatie op de Werelderfgoedlijst, of de status van Creatieve Stad willen verwerven of bijvoorbeeld een UNESCO-leerstoel aan een universiteit willen opzetten.”
“Hoe betreurenswaardig ook, deze aankondiging werd verwacht en UNESCO heeft zich erop voorbereid. De afgelopen jaren hebben we grote structurele hervormingen doorgevoerd en onze financieringsbronnen gediversifieerd. Dankzij de inspanningen van de organisatie is de dalende trend in de financiële bijdrage van de Verenigde Staten gecompenseerd, zodat deze nu 8% van het totale budget van de organisatie vertegenwoordigt, tegenover 40% voor sommige andere VN-organisaties; tegelijkertijd is het totale budget van UNESCO gestaag toegenomen. Vandaag de dag is de organisatie financieel beter beschermd, dankzij de constante steun van een groot aantal lidstaten en particuliere donateurs. Deze vrijwillige bijdragen zijn sinds 2018 verdubbeld.”, aldus Azoulay.
Derde keer
Het is al de derde keer dat de Verenigde Staten uit UNESCO stappen. De eerste keer gebeurde dat door de regering van Republikeins president Ronald Reagan. Die uitte toen zijn bezorgdheid over financieel wangedrag en een anti-Amerikaans sentiment bij UNESCO. De tweede keer gebeurde in 2017, tijdens de eerste ambtstermijn van Donald Trump.
In 2023 besloot Joe Biden zich echter opnieuw aan te sluiten bij UNESCO. Een beslissing ingegeven door bezorgdheid over de groeiende invloed van China binnen de organisatie.