Unesco Vlaanderen

Herbeleef MONDIACULT: Cultuur als de ontbrekende SDG

Gepubliceerd op 08/10/2025

Drie dagen lang werd Barcelona het kloppend hart van het mondiale cultuurbeleid. Tijdens MONDIACULT 2025 bundelden ministers, cultuur- en erfgoedorganisaties, kunstenaars en experts hun krachten om cultuur te verankeren als volwaardige pijler van duurzame ontwikkeling. “Te midden van deze volatiele tijd, schaarden cultuurministers en civil society uit bijna de hele wereld zich achter een gedeelde inzet voor cultuur”, zegt VUC-vicevoorzitter Jorijn Neyrinck.

Van 29 september tot 1 oktober 2025 kleurde Barcelona drie dagen lang als mondiale hoofdstad van cultuurbeleid. Ministers van cultuur uit meer dan 150 landen, maar ook vele honderden vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties, UNESCO-experts, academici, kunstenaars en jongeren, kwamen samen voor de MONDIACULT Wereldconferentie over Cultuurbeleid en Duurzame Ontwikkeling.

De ambitie: bouwen aan een wereldwijde culturele agenda en cultuur en erfgoed erkennen als volwaardige pijler van duurzame ontwikkeling, met een eigen plaats in de post-2030 agenda van de Verenigde Naties.

Veerkrachtig en inclusief

Tijdens MONDIACULT maakten de deelnemers de balans op, en mobiliseerden ze tegelijk nieuwe energie: hoe staan we er wereldwijd voor op het vlak van cultuurbeleid, en welke stappen zijn nodig om cultuur veerkrachtig en inclusief te verankeren in onze wereld van morgen?

MONDIACULT rondde eensluidend af met de gedeelde inzet en draft voor ‘The Culture Goal’ in de toekomstige SDGs, en een ‘outcome document’ dat 9 thema’s prioritair naar voren draagt.

  1. Cultuur als een op zichzelf staande SDG in de post-2030 Agenda. 🌍
  2. Sterkere culturele rechten voor iedereen, inclusief minderheden en ondervertegenwoordigde groepen. 🌻
  3. Synergie tussen cultuur en onderwijs. 🎒
  4. Inclusieve en eerlijke culturele economieën voor creatieve makers en professionals in cultuur. 🙌
  5. Integratie van cultuur en erfgoed in klimaatactie. 💚
  6. Bescherming van cultuur en erfgoed in crisissituaties. ⚡
  7. Ethisch en inclusief gebruik van digitale technologieën en AI. 🌐
  8. Cultuur als motor voor vrede en dialoog. 🕊️
  9. Culturele gegevens die leiden tot beter beleid en betere investeringen. 💡
     

VUC vertegenwoordigd

Ook de Vlaamse UNESCO Commissie was vertegenwoordigd. Meerdere leden vanuit diverse invalshoeken binnen het brede cultuurveld in Vlaanderen namen actief deel: Lucille Lamaker (internationaal cultuurbeleid Departement CJM), Annick Schramme (Cultuurmanagement UAntwerpen en UNESCO-leerstoelhouder), Vera Ameels (agentschap Onroerend Erfgoed), Josefien Branson (jeugdvertegenwoordiger), en zo ook vicevoorzitter Jorijn Neyrinck (Werkplaats Immaterieel Erfgoed).

MONDIACULT 2025 markeert een belangrijk momentum”, zegt Jorijn Neyrinck, vicevoorzitter van de VUC. “Te midden van deze volatiele tijd van geopolitieke spanningen, conflicten en klimaatuitdagingen, schaarden cultuurministers en civil society uit bijna de hele wereld zich achter een gedeelde inzet voor cultuur — met veel aandacht voor culturele rechten en inclusie, dialoog en vredesopbouw. Leaving no one behind. Leaving no culture behind.”

Binnenkort lees je een uitgebreider verslag en duiding van de MONDIACULT-conferentie op onze website.

 

Stand alone goal

“De echte uitdaging ligt nu in de volgende stappen: Cultuur als ‘stand alone Goal’ in de SDGS van de toekomst een plek geven. Daarvoor moeten we de MONDIACULT visie breder verspreiden, het gesprek aangaan met besluitvormers in álle andere domeinen van de duurzame ontwikkelingsagenda — van onderwijs en stedenbouw tot landbouw, gezondheid, industrie en milieubeleid”, zegt de vicevoorzitter nog. 

Josefien Branson, die onlangs startte als jongerenvertegenwoordiger bij de VUC, nam deel aan het MONDIACULT Youth Forum. Haar verslag lees je binnenkort ook op onze website!

 

Schrijf je in voor ons symposium!

Méér weten? Dan kan je op 20 oktober ook deelnemen aan het symposium dat in Vlaanderen georganiseerd wordt rond MONDIACULT en 20 jaar UNESCO Conventie voor culturele diversiteit.